GOLDEN SCREEN WCHODZI NA RYNEK FILMÓW I SERIALI

Katarzyna Kalicińska i Grzegorz Piekarski uruchamiają produkcję serialowo-filmową

Golden Media Polska, producent rozrywkowych programów telewizyjnych, utworzył nowy dział produkcji serialowych i filmowych – Golden Screen. Na jego czele stanęła znana na polskim rynku producentka serialowa, a także showrunnerka – Katarzyna Kalicińska.

Golden Screen będzie produkował seriale, seriale premium oraz filmy fabularne, w planach są również koprodukcje międzynarodowe.  Firma posiada prawa do wielu oryginalnych scenariuszy oraz ekranizacji książek. Stale pracuje też nad pozyskaniem kolejnych ciekawych propozycji.  Będzie również korzystać ze sprawdzonych formatów międzynarodowych.

Obecnie już kilkanaście projektów jest w fazie developmentu, a niedawno Golden Screen sfinalizował pierwszą umowę na realizację produkcji dla jednego z wiodących polskich nadawców. Będzie to serial kryminalny, a zdjęcia do niego ruszą w 2023 roku. 

Firma Golden Media Polska posiada blisko dwudziestoletnie doświadczenie w produkcji formatów rozrywkowych na rynkach polskim oraz międzynarodowym.  Jej ugruntowana pozycja, prężnie działający zespół oraz realizacje, które cieszą się uznaniem i popularnością, sprawiły, że przyszedł czas na kolejny krok – uruchomienie produkcji serialowo-filmowej. Aby go wykonać, potrzebne było wsparcie partnera, posiadającego wszechstronne doświadczenie w tej branży.  

„ Z Katarzyną, jeszcze jako studenci w latach 90., zaczynaliśmy wspólnie, w jednej redakcji telewizyjnej. Później nasze drogi się rozeszły. W końcu ja postawiłem na produkcję formatów rozrywkowych, a Kasia realizowała się głównie w serialach i filmach dokumentalnych. Każde z nas spełniało się w innej, ale też pokrewnej dziedzinie, więc obserwowaliśmy swoje zawodowe drogi, z myślą, że pewnego dnia się one skrzyżują. Z podziwem śledziłem jej dokonania i wiedziałem, że jeśli będę rozszerzał działalność mojej firmy o produkcje serialowe, to jest ona pierwszą osobą, której złożę taką propozycję. Jej doświadczenie i znajomość tej branży są naprawdę imponujące. Dlatego też, wybór Kasi na partnera biznesowego był dla mnie oczywisty. Chcąc wejść na rynek serialowy, wielokrotnie słyszałem, że Golden Media jest ekspertem w wysokobudżetowych, rozrywkowych produkcjach telewizyjnych, ale nie posiadamy doświadczenia w serialach.  A teraz dzięki tej współpracy i pozyskaniu jednej z najlepszych showrunnerek, producentek serialowych w Polsce – nic już nie jest w stanie nas zatrzymać” – mówi Grzegorz Piekarski, prezes Golden Media Polska.

Katarzyna Kalicińska od ponad 30 lat realizuje telewizyjne programy autorskie, filmy dokumentalne, koncerty, programy kulinarne, festiwale oraz seriale. Stoi za sukcesem serii „Nad rozlewiskiem”. Jako producent wykonawczy, reżyser castingu i PR-owiec, zrealizowała 6 sezonów tego serialu.  Jest również autorką książek. Na swoim koncie ma 7 tytułów, a na podstawie ostatniego, wydanego w tym roku „A życie toczy się dalej”, powstaje scenariusz filmu.  Od trzech lat prowadzi także online cykl live’ów o filmach i serialach - „Kasia Moovie”. Po chwilowej przerwie w produkcji serialowej, wykorzystanej na pisane książek, wraca do niej z nowym partnerem biznesowym.  Co zadecydowało, że Katarzyna Kalicińska postanowiła, wspólnie z Grzegorzem Piekarskim, powołać do życia Golden Screen? 

„Z Grzegorzem spotkaliśmy się w 1991 roku, w telewizji, gdzie jeszcze jako studenci, współtworzyliśmy jeden z programów. Później przez wiele lat, pracowałam przy różnych projektach telewizyjnych, ale zawsze najbardziej interesowało i fascynowało mnie kino. Od momentu realizacji serialu „Nad Rozlewiskiem”, stwierdziłam, że chce się poświęcić tylko serialom i filmom. Czas pandemii wykorzystałam na pisanie książek. Spod mojego pióra wyszło ich dotychczas sześć. Wymyśliłam też serial „Dziewczyny”, do którego napisałam pierwszy odcinek scenariusza. I po przerwie, wróciła chęć stworzenia teamu, z którym mogłabym produkować seriale. Gdy ów pomysł zakiełkował w mojej głowie, doszło do zupełnie przypadkowego spotkania z Grzegorzem. A może teraz, patrząc z perspektywy czasu, to jednak nie był przypadek:). Opowiedziałam mu o swoich zamiarach, które doskonale wpisywały się w jego zawodowe plany wejścia na rynek seriali. Wiedziałam, że będę miała w nim zaufanego partnera, który podobnie jak ja, myśli pozytywnie i nowocześnie oraz że jest w stanie realizować projekty na zagranicznych rynkach, co od dawna było moim wielkim marzeniem.  Obserwowałam produkowane przez niego z sukcesem, programy rozrywkowe, zwłaszcza te nagrywane za granicą, myśląc o tym, że kiedyś i ja wyjdę na rynek międzynarodowy. I tak narodził się pomysł Golden Screen, w ramach którego znów będziemy razem pracować i realizować nasze marzenia. Zupełnie jak na początku, gdy wchodziliśmy w świat telewizji, tylko teraz, korzystając z naszych wieloletnich, uzupełniających się nawzajem doświadczeń – przedstawia ideę stworzenia Golden Screen, Katarzyna Kalicińska, Dyrektor Kreatywna oraz Producentka Merytoryczna.

Golden Screen jest działem Golden Media Polska, realizującym produkcje serialowe i fabularne. Grzegorz Piekarski, prezes Golden Media Polska, pełni w nim funkcję Producenta Wykonawczego. Katarzyna Kalicińska objęła stanowisko Dyrektora Kreatywnego oraz Producenta Merytorycznego.  Dyrektorem Produkcji z ramienia Golden Screen został Jan Kaczmarski, a Szefem Produkcji ze strony Golden Media Polska jest Filip Tobiasz.  Hanna Krawczyńska, Dyrektor Marketingu i PR Golden Media Polska, koordynuje komunikację oraz promocję.  Za finanse odpowiada Jakub Duch, Dyrektor Finansowy Golden Media Polska. Golden Screen będzie również kooperować z najlepszymi specjalistami na rynku. Wśród stałych, współpracujących z firmą reżyserów, jest Makary Janowski. Firma posiada także szeroką bazę scenarzystów oraz wciąż wyszukuje na rynku młodych, zdolnych twórców.

Zobacz także: